choroby drzew i krzewów liściastych


Zamieranie pędów

  Grzyby powodujące chorobę infekują rośliny uszkodzone przez mróz lub rosnące w niekorzystnych warunkach. Zamieranie pędów zaczyna się od wierzchołka i postępuje do podstawy. Igły najpierw żółkną, a następnie brązowieją. Porażony pęd zamiera. Konieczne jest wycinanie porażonych pędów poniżej miejsca ich porażenia i ich palenie.

 

Antraktoza

antraktoza
antraktoza

   Antraknozę wywołują niektóre rodzaje grzybów niedoskonałych. Grzyby te najczęściej atakują liście, łodygi oraz owoce. Wywołują nekrozy, które bardzo często przybierają postać różnej wielkości brunatnych, wpadniętych plam o zdeformowanej powierzchni. Na owocach i pędach można zauważyć wielokrotne powstawanie ran. Na liściach natomiast, nekrozy występują w postaci drobnych plamistości. Przebarwienia mają tendencje do rozszerzania się i łączenia, powodując przedwczesne opadanie liści. U niektórych roślin uprawnych (pomidor) grzyb powoduje zgorzel podstawy łodygi i suchą zgniliznę korzeni. Chorobie sprzyja wilgotna i niezbyt ciepła wiosna (kwiecień, maj).
Niszczyć opadłe liście  i resztki chorych roślin oraz opryskać biologicznymi preparatami grzybowymi.

Fuzarioza

  Powodowana przez grzyb Rhizoctonia solani, brązowe, wodniste plamy pojawiające się przy podstawie pędu lub na liściach stykających się z podłożem, rośliny obumierają, na powierzchni obumarłych tkanek oraz podłoża wystepuje jasnobrązowa grzybnia.
Skutecznym działaniem jest opryskiwanie środkami grzybobójczymi nie reagującymi z rośliną .Dobór środka zależny od rośliny biopreparaty należy stosować naprzemiennie z fungicydami, chore rośliny usuwać z nasadzeń i palić.

Plamistości liści

plamistość liści
plamistość liści

  Charakterystycznym objawem plamistości jest występowanie na liściach różnego kształtu i różnej wielkości plam barwy jasno- lub ciemnobrązowej. Porażone rośliny wolniej rosną i tracą swoją wartość dekoracyjną. Aby zapobiec tej chorobie należy usuwać i palić opadłe, porażone liście.

Mączniaki prawdziwe


mączniak prawdziwy
mączniak prawdziwy

  Jest to jedna z najpospolitszych chorób drzew i krzewów liściastych. Na liściach pojawia się biały, mączysty nalot składający się z grzybni i trzonków z zarodnikami. Porażone liście skręcają się i zasychają, a rośliny wolniej rosną i tracą wartość dekoracyjną. Należy pamiętać o tym, żeby podlewając rośliny, unikać zwilżenia liści krzewów. Zwalczanie chwastów rosnących w najbliższym sąsiedztwie jest jednym z czynników zapobiegawczych.  Mączniaki często występują na chwastach, mogą na nich również zimować.

Rdza

rdza
rdza

  Na liściach pojawiają się jasne przebarwienia, a następnie żółte, rdzawe i fioletowe plamy. Na dolnej stronie liścia, w obrębie plam, pojawiają się najpierw pomarańczowe, potem rdzawe i brunatne, wypukłe brodawki, które są owocnikami grzyba. Porażone pędy trzeba usuwać i palić. Gdy pojawią się pierwsze objawy, krzewy należy opryskać.

 

 

Przebarwienia liści mogą być spowodowane również chorobami fizjologicznymi:

 

 

Objaw: liście równomiernie żółte - nadmiar fosforu blokuje pobieranie żelaza.

 

Objaw: żółte dolne liście -  nadmiar potasu blokuje pobieranie magnezu.

 

Objaw: żółte górne liście -  nadmiar magnezu blokuje pobieranie wapnia.

 

Objaw: żółta blaszka liściowa, nerwy zielone - nadmiar wapnia blokuje pobieranie żelaza, magnezu, cynku.

 

Objaw: liście drobne, jasnozielone lub żółtozielone, słaby wzrost roślin; w drugiej połowie lata dolne liście żółkną, czerwienieją i opadają -  niedobór azotu.