Choroby trawnika


Mech


 Trawnik zbyt często podlewany/zbyt kwaśne podłoże. Problem występuje najczęściej wiosną i często ustępuje samoistnie w miarę wysychania podłoża.

By pozbyć się mchu należy osuszyć teren, zwapnować trawnik (najlepiej dolomitem - nawozem wapniowo magnezowym w postaci węglanowej, usunąć pilśń wertykulatorem, zwiększyć wysokość koszenia, polepszyć dostęp światła słonecznego np. przez wycięcie ocieniających gałęzi. Można stosować fungicyd Mogaton lub nawozy typu Anty-Mech.

Grzyby kapeluszowe tzw. czarcie kręgi


Tak nazwano chorobę wywoływaną przez liczne gatunki grzybów kapeluszowych. Wewnątrz kręgów lub pasm grzybów kapeluszowych trawa zamiera. Związane jest to ze zbyt wilgotnym stanowiskiem.

Częstą przyczyną ich występowania jest też użycie ściółki leśnej przy zakładaniu trawnika lub pozostawienie fragmentów pni drzew czy butwiejących desek.

Zwalczanie polega na usuwaniu grzybów, częstszym koszeniu i aeracji trawnika. Trawnik nawozić nawozami wieloskładnikowymi.

Rdze


Pojawiają się na trawnikach późnym latem i jesienią. Pokrywają liście żółtymi lub pomarańczowymi skupieniami zarodników, które w późniejszym okresie mogą się robić brunatnoczarne. Silnie zaatakowane liście zasychają. Większe szkody powodują na trawnikach rzadko i wysoko koszonych z dominacją wiechliny łąkowej. Atakują trawy słabe z powodu suszy lub braku nawożenia azotowego. Można stosować fungicydy  i częściej kosić trawnik.

Pleśń śniegowa


Jest to najgroźniejsza choroba. Występuje zwykle wiosną lub rzadziej jesienią. Objawem jest biała grzybnia wokół uszkodzonej powierzchni widoczna w okresach wysokiej wilgotności (np. rankiem). Na trawach ukazują się okrągłe plamy (zwykle 15-20cm średnicy) srebrzystoszare lub pomarańczowe, które szybko rozszerzają się. W czasie wilgotnej pogody zarażona darń gnije.

Zwalczanie choroby polega na mniejszym nawożeniu (zwłaszcza późnym latem), częstym koszeniu trawy i usuwaniu butwiejących liści i innych zanieczyszczeń organicznych.

Wiosną można zastosować umiarkowane nawożenie azotowe w celu przyspieszenia krzewienia traw.

Przed zimą trawnik należy nisko skosić. Podczas zimy kiedy zalega okrywa śnieżna nie należy zadeptywać trawnika.


Zgorzel fuzaryjna


Pojawia się latem. Powoduje placowe zamieranie trawy.Plamy mogą mieć różną postać - pierścieni, smug, ze zdrowymi roślinami w centrum.

Porażone rośliny mają czarne korzenie i rozłogi.

Chorobie sprzyjają wysoka temperatura i susza, zwłaszcza jeżeli darń była wcześniej narażona na wilgoć (ulewne deszcze lub nadmierne , nieregularne podlewanie).

Wysokie dawki azotu zastosowane przed nastaniem suszy letniej zwiększają podatność traw na tę chorobę.

Rizoktonioza 


To chorba wszystkich gatunków traw. Występuje podczas upalnego i wilgotnego lata. W darni pojawiają się plamy , smugi i pierścienie wielkości od kilku centymetrów do metra. Mają one brunatną barwę  z wyraźną ciemniejszą i wilgotną krawędzią.

Grzyb atakuje słabe rośliny kiedy temperatura wzrasta do 30stopni w dzień i 20 w nocy. Uszkadza liście i korzenie.

Nasileniu choroby sprzyja zbyt silne nawożenie azotem przed nastaniem upałów i nagromadzony filc utrzymujący wilgoć. 

Mączniak prawdziwy


Pokrywa liście białym, wyraźnym nalotem. Porażone liście żółkną i zasychają. Trawnik przerzedza się. Zwalczanie polega na zmniejszeniu nawożenia azotowego, zwiększenia nawożenia fosforowego i potasowego. W przypadku miejsc zacienionych stosować mieszanki traw o charakterze cieniolubnym. Redukować ściskanie trawnika. Nie siać trawy zbyt gęsto.

Brunatna plamistość (helmintosporioza traw)

 

Podczas ciepłego lata  atakuje liście , powodując powstawanie czrnych plam. W okresie chłodnej i wilgotnej pogody ( jesienią i wiosną) poraża nie tylko częsci nadziemne ale także rozłogi i korzenie.

Rośliny zmieniają barwy na brązowe z odcieniem czerwini i zamierają. Rozwojowi sprzyja wilgotna darń , zacienienie, niskie koszenie i zbyt silne nawożenie azotem wczesną wiosną.

Czerwona nitkowatość traw i różowa plamistość


Często występują razem. Na wilgotnym trawniku pojawiają się nieregularne, słabo wyróżniające się różowe plamy. Z traw wyrastają czerwone nitki. Choroby te zagrażają trawnikom niedożywionym , których wolny wzrost spowodowany jest niedoborm azotu. Zwalczanie polega na większym nawożeniu wieloskładnikowym i ograniczeniu wilgotności podłoża.

Larwy 


Trawnik zasycha na skutek uszkodzenia korzeni przez larwy np. ploniarki, komarnicy, pędraków.

Należy zastosować astosować zoocydy. Darń głęboko wygrabić i rozluźnić wertykulatorem, zwiększyć nawożenie i nawadnianie.

Przenawożenie


Trawnik zasycha pasmami wkrótce po nawożeniu.

Ograniczyć nawożenie przez 3-4 tygodnie, trawnik obficie zlać wodą.

Braki nawozowe


Trawnik lekko żółtawy lub blady, zwiększyć nawożenie nawozami wieloskładnikowymi.