jak pozbyć się kreta


Krety mogą dorastać do 18 cm. Najbardziej rzucają się w oczy silne kończyny przednie o zrośniętych palcach i długich pazurkach.Ciało kreta okrywa miękkie, aksamitne futerko. Dla kreta najważniejszymi zmysłami jest słuch (mimo prawie niewidocznych uszu), węch i dotyk. Maleńkie oczy i bardzo słaby wzrok nie mają większego znaczenia.

 

Krety są ssakami owadożernymi i prowadzą samotny tryb życia. Ich przestrzeń życiową stanowi system podziemnych korytarzy, które kret nieustannie przebiega w poszukiwaniu pokarmu. Jego apetyt jest ogromny. Codziennie zjada taką ilość owadów, która odpowiada masie jego ciała.Ofiarami są głównie bezkręgowce żyjące pod ziemią (pędraki i inne larwy, nicienie, dżdżownice, turkucie podjadki) ale także pająki, chrząszcze oraz małe nornice.

 

Do rozrodu krety przystępują na początku lata. Młode rodzą się w liczbie 4-5 sztuk i początkowo są nagie i zupełnie ślepe.

Krety nie zapadają w sen zimowy i każdego dnia muszą starać się o pożywienie. Na wszelki wypadek gromadzą w swych komorach pewien zapas owadów, które paraliżują uszkadzając im system nerwowy.

Kret jest zwierzęciem bardzo pożytecznym, chociaż jego obecność w ogrodzie może stać się uciążliwa gdyż ubocznym efektem jego działalności są kopce świeżej ziemi.

 

 

W miejscu, gdzie zaplanowano trawnik, najlepiej będzie rozłożyć siatkę ze sztucznego tworzywa o małych oczkach, przysypać ją ziemią (warstwa około 10 cm) i dopiero na niej rozłożyć darń z rolki albo posiać nasiona traw.

 

 

Na istniejących już trawnikach czy rabatach, które muszą być przekopywane, rozłożenie siatki ze sztucznego tworzywa odpada. W takich miejscach krety można wypłaszać specjalnymi urządzeniami emitującymi fale dźwiękowe nieprzyjemne dla tych zwierząt (krety mają bardzo wrażliwy słuch) albo wsypywać do nor gotowe preparaty odstraszające.

 

Można umieścić w kretowiskach wiatraczki (ruszając się na wietrze, powodują mikrodrgania gruntu, czego krety bardzo nie lubią); zakopać w tunelach butelki,  tak by koniec szyjek wystawał ponad ziemię (wpadające do butelki powietrze wydaje nieprzyjemny dźwięk). Jednak czy ogród upstrzony puszkami i butelkami jest bardziej estetyczny niż ogród pełen kretowisk?

 

 

Spróbować też można użyć substancji zapachowych, które wkłada się w krecie korytarze (spleśniałe skórki cytrynowe, liście bzu czarnego lub czosnku, aksamitki, bazylię a nawet naftę).

 

Niestety, efekty często bywają niezadowalające, bo krety wykazują się dużym przywiązaniem do miejsca, w którym żyją, i mimo wypłaszania lubią wracać.

 

Niektórzy stosują środki toksyczne (zazwyczaj świece z fosforanem wapnia, wpuszczające do nor trujący gaz), które zabijają kreta, norniki polne i inne drobne gryzonie, zatruwają glebę i rośliny. Przez dwa tygodnie nie wolno spożywać żadnych płodów rolnych z ogrodu. 

 

 

 

Wydaje się, że najbardziej skuteczne jest używanie ekologicznych pułapek, które jednak wymagają codziennego kontrolowania. W podziemnym korytarzu umieszczamy pułapkę w kształcie rurki, na której końcach znajdują się ruchome klapki odchylające się jedynie do środka. Wykopu nie zasypujemy, lecz przykrywamy z wierzchu tekturą . Schwytane zwierzę nie umie się z niej samo wydostać.

SPOSÓB UMIESZSCZENIA PUŁAPKI W TUNELU
SPOSÓB UMIESZSCZENIA PUŁAPKI W TUNELU

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Krety żyjące w naturalnym środowisku są pod ochroną i mimo iż w ogrodach można je tępić - zachęcam by po złapaniu wywozić je np. na łąki, pola lub lasu.