jak założyć wrzosowisko w ogrodzie


Wrzosy lubią miejsca słoneczne , glebę przepuszczalną, kwaśną i niezbyt mokrą. Dobrze się czują w otoczeniu drzew i krzewów iglastych oraz niektórych liściastych o podobnych jak one wymaganiach. Miejsce lepiej wybrać zaciszne , gdyż wysuszające wiatry podczas bezśnieżnej zimy mogą im zaszkodzić.

 

Na początku trzeba starannie przygotować glebę.

Jeżeli w  Twoim ogrodzie grunt jest ciężki, spójny , nieprzepuszczalny trzeba zacząć od zrobienia drenażu. Wrzosy nie mogą rosnąć tam gdzie wiosną i jesienią zalega woda (nawet krótkotrwale). Wystarczy na dnie usypać 10-20 cm warstwę żwiru. Gleba musi być kwaśna ( 4,5- 5,5 pH) więc trzeba rozsypać kwaśny torf i przekompostowaną korę sosnową w proporcji pół na pół.

Jeżeli w Twoim ogrodzie gleba jest piaszczysta, lekka wystarczy zmieszać torf i korę przekopując z tym co jest pod spodem widłami kanadyjskimi.

Po posadzeniu wrzosów rozkładamy około 5 cm warstwę kory sosnowej, która nada całej kompozycji naturalny wygląd i zatrzyma wilgoć.

Kolor liści oraz wysokość roślin a także ich kształt mają pierwszorzędne znaczenie , gdyż patrzymy na nie cały rok a  kwiaty pojawiają się tylko przez kilka tygodni. Jednak dobrze zaprojektowane wrzosowisko będzie atrakcyjne od przedwiośnia do późnej jesieni.

Obok wrzosów można posadzić rośliny , które będą z nimi ładnie współgrać np. drzewa i krzewy iglaste, azalie , wrzośce, brukentalie, dabecje, gloterię rozesłaną, kalmię.

cięcie wrzosów
cięcie wrzosów

Wrzosy powinny być co roku przycinane. Wtedy tworzą zwarte, ładne kępy i obficiej kwitną. Rośliny przycina się w kwietniu (druga połowa), odcinając pędy poniżej miejsca, z którego wyrastały kwiaty. Małe rośliny można przycinać zwykłymi nożyczkami, duże wygodniej jest ciąć nożycami do żywopłotu