nasi sprzymierzeńcy w ogrodzie


biedronka
biedronka

 Biedronka

 

 

Biedronki są niezastąpionymi sprzymierzeńcami ogrodnika, a mimo to ich larwy i poczwarki bywają niszczone przez ludzi. Dzieje się tak dlatego, że swym wyglądem nie przypominają znanej wszystkim dorosłej postaci owada. Larwy biedronek znacznie się różnią od postaci dorosłych. Można je spotkać od czerwca do sierpnia. Są bardzo ruchliwe i żarłoczne. Jedna larwa w okresie rozwoju (20-30 dni) niszczy ponad 600 mszyc. Natomiast dorosła biedronka zjada od 30 do 60 mszyc dziennie. Biedronki można zbierać i przynosić do ogrodu z zewnątrz. Są aktywne od wiosny do późnej jesieni.

larwa biedronki
larwa biedronki

 Zimują jedynie owady doskonałe, często w dużych skupiskach, pod liśćmi, w szczelinach lub gruzach. W poszukiwaniu zimowisk mogą przelatywać odległości, sięgające nawet kilkudziesięciu kilometrów.

złotook
złotook

Złotook

 

Złotooki skutecznie oczyszczają ogród z groźnych szkodników. Zjadają mszyce, czerwce, miodówki, przędziorki i larwy zwójek. Dorosłe owady żywią się także pyłkiem roślin. Stają się po nim bardziej płodne i dłużej żyją, dlatego warto w ogrodach sadzić rośliny miododajne. Niestety, złotooki są wrażliwe na mróz i w surową zimę może zginąć nawet 90% tych owadów. Dlatego też często szukają schronienia w naszych domach :-)

Pszczoły

 

 

Do rodziny pszczół należą również trzmiele. Pszczoły są owadzami pożytecznymi z dwóch względów: jako zapylacze i producenci miodu i wosku. Zapylenie kwiatów jest konieczne do zawiązania się owoców. Brak pszczół spowoduje spadek plonu jabłoni nawet o 80% ! Niestety liczebność ich została drastycznie zredukowana w wyniku stosowania insekcytydów a także przez zmniejszenie się liczby miejsc dogodnych do gniazdowania.Dlatego w ogrodach należy zrezygnować z syntetycznych środków ochrony roślin, gdyż są one pobierane też przez pszczoły. Zatruty pyłek lub nektar jest przenoszony do ula i powoduje zatrucie znacznej liczby osobników tworzących rój. Na skutek tego co roku giną miliony pszczół.

Do ogrodu można przywabiać pszczoły sadząc miododajne rośliny:lebiodka pospolita, rozchodnik,dzielżan, roże powtarzające kwitnienie, wrzos pospolity, słonecznik, budleja, berberys Thunberga, mahonia pospolita, karagana syberyjska, krzewuszka, astry jesienne, sasanka, zawilec, leszczyna, lipa drobnolistana, robinia lepka, jarząb pospolity i wiele innych.

Pamiętać też trzeba, że pszczoły podobnie jak i ptaki potrzebują wodopojów.

ropucha
ropucha

Żaby, traszki i ropuchy

 

Płazy te odżywiają się pająkami, owadami i ich larwami a także ślimakami dlatego zaliczamy je do zwierząt pożytecznych dla ogrodników. Ropuchy zamieszkają w naszym ogrodzie jeżeli znajdą miejsca, w których będą się mogły ukryć w ciągu dnia. Może to być duży kamień, stos drewna, piwnica czy inne ciemne miejsce. Na polowanie wychodzą nocą i oprócz owadów zjadają także ślimaki i młode gryzonie. Innym koniecznym warunkiem występowania ropuch jest ograniczenie stosowania chemicznych środków ochrony roślin.

jaszczurka
jaszczurka

Jaszczurki

 

Odżywiają się owadami i ich larwami i ślimakami. Jaszczurki wybierają miejsca suche i ciepłe takie jak sterty kamieni w nasłonecznionych częściach ogrodu i nagrzane murki. Są aktywne w ciągu dnia, przy czym najczęściej w godzinach przedpołudniowych wygrzewają się w promieniach słońca, a na polowanie wyruszają popołudniu. Noce a także zbyt gorące, upalne dni spędzają w kryjówce, przeważnie są to różnego typu norki, zakamarki wśród korzeni i mchu czy też wnętrze spróchniałych pni. W sen zimowy zapadają przeważnie w październiku, a zimowe kryjówki  opuszczają w marcu lub w kwietniu.

Najczęściej można spotkać jaszczurki zwinki. Podobnie jak wiele innych jaszczurek w sytuacji zagrożenia potrafi odrzucić ogon, który potem się regeneruje, nie osiągając jednak pierwotnych rozmiarów.

 

padalec
padalec

Padalce

 

Kształt ciała tego zwierzęcia czyni go podobnym do węży. Lubi on przebywać w krzewach i na skarpach. Czasem szukają ciepłych i suchych miejsc choś preferują wigotne schronienia pod kamieniami, pniami drzew, opadłymi liśćmi. 
Podstawą pożywienia padalca są rozmaite bezkręgowce, przeważnie są to owady i ich larwy. Dieta ta jest uzupełniana o bezskorupowe ślimaki, dżdżownice oraz pajęczaki

jeż
jeż

Jeże

 

Na pewno zamieszka w ogrodzie jeżeli tylko znajdzie w nim miejsce nadające się na kryjówkę. Może to być sterta chrustu, słomy, drewna czy gęste krzewy. Bedzie tam odpoczywał w ciągu dnia gdyż jeż jest zwierzęciem o aktywności zmierzchowej i nocnej. Pożywienie jeża stanowi pokarm zwierzęcy, głównie owady i drobne kręgowce.

kret
kret

Nielubiany sprzymierzeniec - kret

 

 

Krety są ssakami owadożernymi i prowadzą samotny tryb życia. Ich przestrzeń życiową stanowi system podziemnych korytarzy, które kret nieustannie przebiega w poszukiwaniu pokarmu. Jego apetyt jest ogromny. Codziennie zjada taką ilość owadów, która odpowiada masie jego ciała.Ofiarami są głównie bezkręgowce żyjące pod ziemią ( pędraki i inne larwy,nicienie, dżdżownice, turkucie podjadki) ale także pająki, chrząszcze oraz małe nornice. Niestety tworząc podziemny system korytarzy-pułapek zostawia tzw. kopce, które szpecą nasz ogród.