Nawadnianie trawnika i rabat


By cieszyć się pięknym ogrodem nawet w bardzo upalne lata, warto zainwestować w automatyczny system nawadniający.

 

Dobry system nawodnienia przy odpowiednim użytkowaniu i serwisie wykonywanym przez profesjonalistów jest długowieczny. Wszystkie elementy są w pełni wymienialne a gdy pojawia się potrzeba dużej zmiany w ogrodzie, zawsze można system zmodyfikować. 

 

Automatyczny system podlewania składa się z podziemnych rur, którymi woda poprzez zraszacze, mikrozraszacze czy linie kroplujące wydostaje się na zewnątrz w różnych miejscach ogrodu oraz z zaworów, sterownika i opcjonalnie różnego rodzaju czujników deszczu oraz wilgoci.

Główną zaletą systemów nawadniających jest oszczędność wody i fakt, że nie musimy bezpośrednio uczestniczyć w procesie podlewania ogrodu. Kiedy wyjeżdżamy np. na wakacje system nawadniający działa nawet podczas naszej nieobecności :-)

 

Systemy nawadniania możemy wykonać w istniejącej już aranżacji ogrodowej, jednak będzie to wymagało ingerencji w roślinność (a czasem także w utwardzone alejki, ścieżki i podjazdy). Taki montaż staje się dość kłopotliwy i pochłania większe wydatki. Dlatego zaleca się, by podziemne elementy systemu nawadniającego były wykonane na samym początku (przed posadzeniem roślin i wykonaniem ścieżek). Naziemne elementy systemu możemy wykonać po przygotowaniu i obsadzeniu terenu. Wyjątkiem jest jedynie nawadnianie kropelkowe, które możemy wykonać na każdym etapie prac ogrodowych

 

Wadą systemów jest to, że wymagają odpowietrzenia na zimę ponieważ w  rurach nie może zamarznąć woda. Tę czynność wykonują serwisanci.

 

Pamiętajmy, by nie zapomnieć o tym zawsze przed pierwszymi przymrozkami