Ogród rustykalny (wiejski)


 Decydując się na taki ogród należy pamiętać, że ma on charakter naturalny i musi zachować ścisły związek z otaczającym krajobrazem. Będzie więc idealny w terenach podmiejskich, wiejskich lub w scenerii małego miasteczka.

 

 Kompozycja ogrodu rustykalnego charakteryzuje się swobodą, bogactwem gatunków kwiatów, krzewów i drzew, a także wrażeniem lekkiego nieładu. Jako elementy dekoracyjne wybierzmy sprzęty domowego użytku, takie jak drewniane lub ocynkowane wiadra, gliniane donice, pokryte patyną garnki, czy wiklinowe koszyki. Uroku dodadzą też  drewniane altanki,  pergole czy wygięty pień drzewa, pełniący funkcję rzeźby. Do tego stylu ogrodu pasować też będą figurki z drewna. Ważne jednak, aby te elementy nie zdominowały kompozycji naszego ogrodu.

  Części ogrodu  łączą funkcje użytkowe z ozdobnymi i wypoczynkowymi. Przestrzenie te przenikają się szczególnie w niewielkich ogródkach. W ogrodzie rustykalnym zioła i warzywa zgodnie dzielą rabatę z kwitnącymi bylinami, zaś te z kolei tworzą barwne plamy wokół drzew owocowych.

Na większych działkach możemy wyodrębnić sad i ogródek warzywny – jednak i tu warto wprowadzić rośliny ozdobne.

Dobierając rośliny do ogrodu w stylu wiejskim, pamiętać należy o wybieraniu gatunków rodzimych.

 Trawnik w wiejskim ogrodzie nie musi być idealny, nie wymaga też nadmiernej pielęgnacji. Często spotkamy na nim drobne kwiatki, warto więc do mieszanki traw dosypać nasiona stokrotki czy kończyny.

Równie dobrze możemy w ogóle zrezygnować trawnika na rzecz łąki kwietnej, która nie wymaga tak częstego koszenia.

  Pielęgnacja ogrodu rustykalnego jest dość pracochłonna, ze względu na istotną rolę bylin oraz roślin jednorocznych i dwuletnich.

Rabaty wymagają częstego i starannego odchwaszczania, corocznego siania i sadzenia nowych roślin, rozdzielania zrośniętych bylin, podwiązywania wybujałych pędów, usuwania przekwitłych kwiatostanów. Dodatkowej pracy przysporzymy sobie decydując się na założenie ogrodu warzywnego i sadu, jednak nakład naszej pracy zwróci się w postaci świeżych warzyw i owoców.