Ogród śródziemnomorski


 Ogród śródziemnomorski to doskonałe miejsce na relaks w otoczeniu  pachnących ziół i kwitnących pnączy. Wypoczynkowi sprzyja charakterystyczna dla tego typu ogrodów mała architektura: zacienione tarasy, przewiewne altany z rozrzuconymi poduchami i hamakami.

 Tego rodzaju ogród wymaga miejsc nasłonecznionych. Pięknie komponuje się z terenami otwartymi, w sąsiedztwie pól, łąk, jednak można go z powodzeniem urządzić również na niewielkiej powierzchni, a nawet w małym, miejskim ogródku przydomowym, oddzielając się od otoczenia kamiennym murem , parawanem bądź ścianą pnączy.

 Ogród śródziemnomorski to połączenie barwy i przestrzeni. Dominować w nim powinny kolory pastelowe, naturalne i ciepłe. Podstawowymi barwami będą:  pomarańczowa, żółta, biała i błękitna, jednak warto przełamać je jaskrawymi dodatkami i kwietnymi plamami w odcieniach czerwieni, fioletu i różu.

Jasna płaszczyzna kamiennych nawierzchni powinna kontrastować z intensywną zielenią roślin i barwami kwiatów. Nawierzchnie mają kojarzyć się z wyschniętą ziemią, charakterystyczną dla basenu Morza Śródziemnego, stosujmy więc piaskowiec, jasne kamienie, wapień lub terakotę stylizowaną na motywy antyczne, a także jasny żwir.  Ważnym dodatkiem są rozmaite wazy, donice, skrzynki na zioła i kwiaty – najlepiej gliniane, terakotowe, ceramiczne lub z drewna. Gliniane donice warto ustawić na schodach, tarasach lub zatopić w zieleni, tak, aby stwarzały wrażenie lekkiego nieładu.

Uzupełnieniem gliny i kamienia będą barwne tkaniny wykorzystane jako płachty zacieniające, parasole czy wygodne poduchy

 Istotnym elementem ogrodów śródziemnomorskich są drzewa i krzewy zimozielone.

W ogrodzie śródziemnomorskim nie może też zabraknąć pnączy, i kwitnących krzewów. Charakterystyczne są zwłaszcza róże i hortensje, doskonale komponuje się też oliwnik (odpowiednio poprowadzony pokrojem i kolorem liści przypominać będzie drzewko oliwne). W cieplejszych rejonach Polski możemy pozwolić sobie na zasadzenie hibiskusa czy budlei. Dobrze wkomponują się też zimozielony bukszpan i perowskia (ta ostatnia, podobnie jak szałwia lekarska, z powodzeniem zastąpi kapryśną u nas lawendę). Pnącza to przede wszystkim winorośl. Możemy poprowadzić ją po drewnianych pergolach bądź puścić po kamiennym murze, okalającym nasz ogród. Pięknie zakwitnie też wiciokrzew, wisteria, powojnik, milin czy pnące róże, które oplatając powierzchnie wertykalne stworzą wspaniałe barwne ściany.

 Bardzo ważnym elementem ogrodu śródziemnomorskiego są wonne zioła. Posadzone w skrzyniach i donicach lawenda, szałwia, majeranek, bazylia, tymianek, oregano i rozmaryn nadadzą naszemu ogrodowi niepowtarzalny wygląd i aromat.

 Pielęgnacja ogrodu śródziemnomorskiego jest dość łatwa i nie wymaga dużego nakładu pracy ani wysiłku. Musimy pamiętać o systematycznym nawadnianiu i odżywianiu roślin, a także o tym, aby przed nadejściem mrozów okryć lub przenieść do pomieszczeń co wrażliwsze gatunki