ślimaki


W naszym ogrodzie możemy spotkać ślimaka winniczka, ślimaka gajowego, ogrodowego, zaroślowego, zaroślaka pospolitego a także ślimaki bezskorupkowe: pomrowa, pomrowiki i śliniki.

Ślimaki mające skorupkę nie są największym wrogiem naszych roślin, czego nie można powiedzieć o ślimakach nagich, szczególnie gdy jest ich dużo.

Żerują w ogrodzie przez cały okres wegetacyjny, ale do największych szkód dochodzi wiosną ponieważ zjadają siewki, młode pędy i płatki kwiatów.

 

Ślimaki w ogrodach są szkodnikami nie tylko dlatego ,że zjadają zielone części roślin ale także ze względu na fakt, że roznoszą wirusy różnych chorób i zarodniki grzybów.

 

Ich naturalnymi wrogami są żaby, chrząszcze i krety, które chętnie zjadają ślimaki. Jednak w razie inwazji sama przyroda, nie obroni Twojego ogrodu.

 

Jeżeli gospodarujesz dużą ilością czasu , można zbierać większe ślimaki do wiaderka i wynosić je daleko od ogrodu. Aby ułatwić sobie pracę należy ułożyć w wilgotnych miejscach kawałki papy, folii, gazet. Ślimaki chętnie będą się tam chować i rano bez problemów będzie je można pozbierać.

 

Ślimaki nie lubią szorstkich przeszkód, dlatego warto rozsypać wokół cennych roślin igły sosnowe, trociny, drobny żwir.

 

Zniechęcająco działa też  zapach macierzanki, majeranku i mydlicy lekarskiej.

 

Domowym sposobem jest również  łapanie szkodników na piwo. W tym celu wkopujemy w ziemię słoik z nalanym piwem. Ślimaki zwabione zapachem wpadną do niego i będzie można je wyrzucić.

 

W sklepach ogrodniczych można kupić także środki chemiczne tępiące ślimaki.