Zielone Studio

projektowanie i pielęgnacja ogrodów - style ogrodów

Ogród francuski (formalny)

ogród francuski

Ogród w stylu formalnym (nazywany niekiedy ogrodem francuskim) to wariant dla wielbicieli porządku, ładu, elegancji i symetrii.

Styl formalny można scharakteryzować jako dążenie do poskromienia natury, ujęcie jej w ściśle zaplanowany przez człowieka kształt i formę.

Wyznacznikiem jest symetria, rytm oraz wyraźnie podkreślone granice. Dominują kąty proste oraz wyraźne osie (przeważnie wyznaczają je ścieżki), prowadzące do głównego punktu ogrodu (może to być fontanna, zegar słoneczny, rzeźba lub poidełko dla ptaków).

Rabaty kwiatowe, o regularnych, geometrycznych kształtach, są wyraźnie oddzielone od trawników, a te z kolei ograniczone przystrzyżonymi, niskimi żywopłotami.

ogród francuski

Charakterystyczne jest również symetryczne rozmieszczenie elementów dekoracyjnych po obu stronach osi np. dwie donice po obu stronach ścieżki lub u wejścia do domu.

Ogród formalny stanowi system połączonych ze sobą, wydzielonych wnętrz o czytelnym układzie kompozycyjnym.

Częstym elementem w ogrodach formalnych są zbiorniki wodne, o wyraźnie zaznaczonych granicach, na przykład kamiennym obrzeżem. Na ogół mają one formę wydłużonego prostokąta biegnącego wzdłuż osi kompozycyjnej, lub okrągłe, często podkreślone fontanną.

ogród francuski

Szkielet kompozycji w ogrodzie formalnym powinny stanowić rośliny zimozielone, dobrze znoszące cięcie. Rabaty, otoczone przez niskie strzyżone obwódki wypełniają najczęściej rośliny okrywowe, tworzące barwne wzory geometryczne.

Ogród formalny to wariant pracochłonny – obwódki i szpalery muszą być często przycinane a krawędzie trawników oraz żywopłotów powinny zawsze być równe.

Decydując się na taki typ ogrodu zastanówmy się też, czy pasuje on do architektury naszego domu.

Ogród angieski (romantyczny)

ogród angielski

Pojęcie stylu angielskiego jest bardzo niejednoznaczne, a sam styl charakteryzuje się dużą różnorodnością i bogactwem form. Pozorna „dzikość” angielskich ogrodów wymaga stałych i regularnych zabiegów pielęgnacyjnych. Ogrody angielskie cechuje asymetria, swobodny, nieregularny układ elementów, stylizacja na krajobraz naturalny. Uderzająca jest bujność roślinności i jej pozornie swobodna ekspansja – wpełza ona na ścieżki, wije się po drzewach i murach.

Nieodłącznym atrybutem ogrodu angielskiego są rozłożyste drzewa, często oplecione pnączami. Kolorowo kwitnące krzewy oraz barwne plamy rabat kwiatowych tworzą piętrowe kompozycje, kontrastujące z wypielęgnowanymi płaszczyznami perfekcyjnie przystrzyżonych trawników.

W tym botanicznym chaosie znajdziemy również elementy „okiełznane”, jak strzyżone obwódki i żywopłoty, kule bukszpanowe czy topiary – nawet w postaci zwierzęcych figur, wyciętych w cisach.

Bardzo często powtarzającym się motywem w ogrodach angielskich są ogrody warzywne i ziołowe, zamknięte w regularnych ramach strzyżonych bukszpanów.

ogród angielski

Materiały wykorzystywane w ogrodzie angielskim to przede wszystkim drewno, żwir, cegła i kamień – czyli wyłącznie to, co naturalne, a najlepiej dostępne w okolicy, uzupełnione o żeliwne akcenty (kute furty i bramy, rzeźby, kratki) .

Przeważają tu kręte ścieżki o swobodnym przebiegu – ze żwiru, cegły lub kamienia naturalnego, często poprzerastane niskimi roślinami. Charakterystyczne będą niewysokie kamienne murki, porośnięte roślinnością.

W ogrodach angielskich często pojawiają się rozmaite elementy wodne, zarówno w postaci fontann, ujęć wody, czy przyściennych źródełek, jak i strumyków, kaskad i stawów.

Uzupełnieniem takiego ogrodu będą kamienne rzeźby, poidełka dla ptaków, a także nieodzowne donice z bujnymi kompozycjami roślinnym.

ogród angielski

Typowy ogród angielski wymaga dużych nakładów pracy, zwłaszcza jeśli zdecydujemy się na duże powierzchnie rabat bylinowych.

Wymagają one licznych zabiegów pielęgnacyjnych, takich jak podwiązywanie pędów czy usuwanie przekwitłych kwiatostanów.

Wiele z nich wymaga dzielenia co kilka lat, nie są też tak długowieczne jak krzewy.

Również trawnik wymaga regularnej i starannej pielęgnacji.

Ogród rustykalny (wiejski)

ogród wiejski

Decydując się na taki ogród należy pamiętać, że ma on charakter naturalny i musi zachować ścisły związek z otaczającym krajobrazem. Będzie więc idealny w terenach podmiejskich, wiejskich lub w scenerii małego miasteczka.

Kompozycja ogrodu rustykalnego charakteryzuje się swobodą, bogactwem gatunków kwiatów, krzewów i drzew, a także wrażeniem lekkiego nieładu. Jako elementy dekoracyjne wybierzmy sprzęty domowego użytku, takie jak drewniane lub ocynkowane wiadra, gliniane donice, pokryte patyną garnki, czy wiklinowe koszyki. Uroku dodadzą też drewniane altanki, pergole czy wygięty pień drzewa, pełniący funkcję rzeźby. Do tego stylu ogrodu pasować też będą figurki z drewna. Ważne jednak, aby te elementy nie zdominowały kompozycji naszego ogrodu.

ogród wiejski

Części ogrodu łączą funkcje użytkowe z ozdobnymi i wypoczynkowymi. Przestrzenie te przenikają się szczególnie w niewielkich ogródkach. W ogrodzie rustykalnym zioła i warzywa zgodnie dzielą rabatę z kwitnącymi bylinami, zaś te z kolei tworzą barwne plamy wokół drzew owocowych. Na większych działkach możemy wyodrębnić sad i ogródek warzywny – jednak i tu warto wprowadzić rośliny ozdobne. Dobierając rośliny do ogrodu w stylu wiejskim, pamiętać należy o wybieraniu gatunków rodzimych.

Trawnik w wiejskim ogrodzie nie musi być idealny, nie wymaga też nadmiernej pielęgnacji. Często spotkamy na nim drobne kwiatki, warto więc do mieszanki traw dosypać nasiona stokrotki czy kończyny.

Równie dobrze możemy w ogóle zrezygnować trawnika na rzecz łąki kwietnej, która nie wymaga tak częstego koszenia.

ogród wiejski

Pielęgnacja ogrodu rustykalnego jest dość pracochłonna, ze względu na istotną rolę bylin oraz roślin jednorocznych i dwuletnich.

Rabaty wymagają częstego i starannego odchwaszczania, corocznego siania i sadzenia nowych roślin, rozdzielania zrośniętych bylin, podwiązywania wybujałych pędów, usuwania przekwitłych kwiatostanów. Dodatkowej pracy przysporzymy sobie decydując się na założenie ogrodu warzywnego i sadu, jednak nakład naszej pracy zwróci się w postaci świeżych warzyw i owoców.

Ogród śródziemnomorski

ogród śródziemnomorski

Ogród śródziemnomorski to doskonałe miejsce na relaks w otoczeniu pachnących ziół i kwitnących pnączy. Wypoczynkowi sprzyja charakterystyczna dla tego typu ogrodów mała architektura: zacienione tarasy, przewiewne altany z rozrzuconymi poduchami i hamakami.

Tego rodzaju ogród wymaga miejsc nasłonecznionych. Pięknie komponuje się z terenami otwartymi, w sąsiedztwie pól, łąk, jednak można go z powodzeniem urządzić również na niewielkiej powierzchni, a nawet w małym, miejskim ogródku przydomowym, oddzielając się od otoczenia kamiennym murem , parawanem bądź ścianą pnączy.

ogród śródziemnomorski

Ogród śródziemnomorski to połączenie barwy i przestrzeni. Dominować w nim powinny kolory pastelowe, naturalne i ciepłe. Podstawowymi barwami będą: pomarańczowa, żółta, biała i błękitna, jednak warto przełamać je jaskrawymi dodatkami i kwietnymi plamami w odcieniach czerwieni, fioletu i różu.

Jasna płaszczyzna kamiennych nawierzchni powinna kontrastować z intensywną zielenią roślin i barwami kwiatów. Nawierzchnie mają kojarzyć się z wyschniętą ziemią, charakterystyczną dla basenu Morza Śródziemnego, stosujmy więc piaskowiec, jasne kamienie, wapień lub terakotę stylizowaną na motywy antyczne, a także jasny żwir. Ważnym dodatkiem są rozmaite wazy, donice, skrzynki na zioła i kwiaty – najlepiej gliniane, terakotowe, ceramiczne lub z drewna. Gliniane donice warto ustawić na schodach, tarasach lub zatopić w zieleni, tak, aby stwarzały wrażenie lekkiego nieładu.

Uzupełnieniem gliny i kamienia będą barwne tkaniny wykorzystane jako płachty zacieniające, parasole czy wygodne poduchy.

ogród śródziemnomorski

Istotnym elementem ogrodów śródziemnomorskich są drzewa i krzewy zimozielone.

W ogrodzie śródziemnomorskim nie może też zabraknąć pnączy, i kwitnących krzewów. Charakterystyczne są zwłaszcza róże i hortensje, doskonale komponuje się też oliwnik (odpowiednio poprowadzony pokrojem i kolorem liści przypominać będzie drzewko oliwne). W cieplejszych rejonach Polski możemy pozwolić sobie na zasadzenie hibiskusa czy budlei. Dobrze wkomponują się też zimozielony bukszpan i perowskia (ta ostatnia, podobnie jak szałwia lekarska, z powodzeniem zastąpi kapryśną u nas lawendę). Pnącza to przede wszystkim winorośl. Możemy poprowadzić ją po drewnianych pergolach bądź puścić po kamiennym murze, okalającym nasz ogród. Pięknie zakwitnie też wiciokrzew, wisteria, powojnik, milin czy pnące róże, które oplatając powierzchnie wertykalne stworzą wspaniałe barwne ściany.

Bardzo ważnym elementem ogrodu śródziemnomorskiego są wonne zioła. Posadzone w skrzyniach i donicach lawenda, szałwia, majeranek, bazylia, tymianek, oregano i rozmaryn nadadzą naszemu ogrodowi niepowtarzalny wygląd i aromat.

Pielęgnacja ogrodu śródziemnomorskiego jest dość łatwa i nie wymaga dużego nakładu pracy ani wysiłku. Musimy pamiętać o systematycznym nawadnianiu i odżywianiu roślin, a także o tym, aby przed nadejściem mrozów okryć lub przenieść do pomieszczeń co wrażliwsze gatunki.

Ogród dalekowschodni (japoński, chiński)

ogród dalekowschodni

Prawdziwe ogrody azjatyckie wymagają ogromnej wiedzy przede wszystkim znajomości kultury, sztuki i filozofii dalekiego wschodu.

W ogrodach chińskich i japońskich podstawowymi elementami są rzeźby terenu i architektura, które oznaczają trwałość. Rośliny natomiast, ze względu na swoją zmienność i brak trwałości, odgrywają drugorzędną rolę.

Najważniejsze są skały, głazy. Symbolizują one moc, siłę i niedostępność, uznawane są w Feng shui za element męski - yang. Pięknie wyglądają obrośnięte mchem, którego w ogrodzie azjatyckim nie powinno zabraknąć. Drugim najważniejszym elementem w naszym orientalnym ogrodzie jest woda. Symbolizuje ona pierwiastek żeński - yin, jest źródłem życia i równoważy twardość skał. Woda może występować w postaci małego strumyka, stawu lub niewielkiej kaskady

ogród dalekowschodni

W ogrodzie orientu bardzo ważną rolę odgrywa mała elementy architektura: altany, pawilony czy poidełka dla ptaków, kamienne latarnie na świece a w końcu symboliczne kamienne wieże nawiązujące do buddyjskich świątyń.

Charakterystycznym dla orientu elementem są także drewniane lub kamienne mostki, wystylizowane kładki łączące poszczególne części ogrodu.

ogród dalekowschodni

Najczęściej używane rośliny to:

Krzewy i drzewa iglaste: jałowce, sosny

Krzewy i drzewa liściaste: azalie, bukszpany, buki, derenie, graby, klony palmowe, judaszowce, tawuły japońskie, pierisy, magnolie, miłorzęby dwuklapowe, wierzby, trzmieliny i wiśnie

Byliny: funkie, języczki, karmnik ościsty, kopytnik pospolity, kosaćce, kostrzewy,liliowce, miskanty, paprocie, tawułki, piwonie, turzyce, zawilce, rozwar.

Ogród nowoczesny (modernistyczny)

ogród nowoczesny

Ogrody nowoczesne cechuje przejrzysty układ i minimalizm. Dominują zdecydowane barwy i proste, geometryczne kształty. Dużo tu szkła, metalu, lecz nie brakuje też drewna zwłaszcza egzotycznego.

ogród nowoczesny

Do takiego ogrodu pasuje basen, kort czy jacuzzi. Barwy są świeże i czyste, kontrasty mocne, a roślinność masywna, o mocnych liniach, np. trawy lub funkie.

Inne elementy ogrodu powinny być wprowadzane z umiarem, zgodnie z modernistyczną zasadą, że im mniej tym lepiej.

ogród nowoczesny

Stosuje się głównie rośliny iglaste, za względu na ułatwioną pielęgnację, ale równie często pojawiają się rośliny liściaste np. bukszpan, berberys, trawy ozdobne, małe drzewa szczepione na pniu.

Bardzo często w ogrodach nowoczesnych pojawiają się strzyżone krzewy i drzewa, przybierające mniej lub bardziej fantazyjne formy.

Ogród ziołowy

ogród ziołowy

Zioła są zazwyczaj używane do przyprawiania potraw, w celach leczniczych, a nawet do zwalczania szkodników, lech często służą też jako rośliny ozdobne.

Zrywamy je zwykle na bieżąco, gdy są nam potrzebne do potraw. Najwięcej cennych składników jest jednak w ich liściach zanim wejdą w okres kwitnienia. Najsilniejszy aromat mają listki zbierane w godzinach przedpołudniowych.

Dobrze jest przycinać lub uszczykiwać wierzchołki ziół, bo lepiej się rozkrzewią. Dotyczy to m.in. bazylii i mięty. Majeranek zbiera się ścinając pędy po ukazaniu się pierwszych pąków kwiatowych, a potem zasusza.

Osobną grupą są zioła nasienne, a więc koper, kolendra, kminek czy anyż. Ich zbiory odbywają się wtedy, gdy nasiona dojrzeją, czyli zwykle w lipcu-sierpniu.

ogród ziołowy

Większość ziół potrzebuje miejsc osłoniętych od silnych wiatrów i dużej ilości światła gdyż wtedy mają większą zawartość olejków eterycznych i są bardziej aromatyczne. A jak zaaranżować ogród ziołowy?

  1. Możemy taki ogródek z ziołami potraktować jako całość. Zioła rosną wtedy w naturalistycznych zestawieniach z kwiatami kwitnącymi, drzewami i krzewami.
  2. Można też zredukować go do niewielkiego ogródka otoczonego niskim żywopłotem z bukszpanu, w którym uprawia się zioła lecznicze i rośliny przyprawowe.
  3. Jako ogród w stylu wiejskim - wtedy rośliny zielne wykorzystujemy jako motyw przewodni aranżacji- pozwalajac im się swobodnie rozrastać na kwaterach mieszając z warzywami, kwiatami i krzewami. Ogród ziołowy można potraktować w sposób czysto dekoracyjny, pamietajac że wiele ziół to piękne długo kwitnące rośliny, a w okresie kwitnienia przyciagną chmary kolorowych motyli i innych owadów.
  4. Mały ogródek ziołowy można też zaaranżować w skrzynkach i pojemnikach na tarasie czy balkonie a nawet kuchennym parapecie :-)

gatunki ziół do ogrodu

mięta

Mięta

(Mentha Piperita)

Jest wieloletnią byliną o pełzających podziemnych kłączach, których rozrost trzeba kontrolować. Mięta pieprzowa ma ciemnozielone owalne liście z czerwonawym zabarwieniem. Inne odmiany mają tak różne kształty i kolory liści, że sprawiają wrażenie różnych roślin.

Miętę pieprzową zbiera się w lipcu i sierpniu, obrywając listki tuż przed kwitnieniem rośliny.

Roślina lecznicza i przyprawowa. W kuchni stanowi przyprawę do zup, ryb, mięs, potraw z sera, sosów, twarożków, sałatek, jako dodatek do orzeźwiających napojów. Ułatwia trawienie i reguluje pracę przewodu pokarmowego, ma działanie bakteriobójcze.

bazylia

Bazylia właściwa

(Ocimum Basilicum)

Jest rośliną jednoroczną. Ma słodkawy, pikantny smak, nieco podobny do goździków. Lubi słońce, wilgoć i zaciszne miejsca. Do gruntu można ją wysadzać dopiero po połowie maja. Bazylia najlepiej smakuje przed kwitnieniem, dlatego przez całe lato trzeba usuwać pędy kwiatostanowe.

Ziele to jest wykorzystywane do dań z pomidorami oraz jako przyprawa do potraw z wieprzowiny. Baraniny, składnik podstawowy sosu typu Pesto.

tymianek

Tymianek właściwy

(Thymus Vulgaris)

Zwany inaczej Macierzanką - jest wieloletnią krzewinką o sztywnych pędach i wąskich liściach. Zioło to ścina się w czasie lub na krótko przed kwitnieniem. Suszy w przewiewnym miejscu i przechowuje w szczelnie zamkniętym naczyniu, rozdrabniając bezpośrednio przed użyciem. Świeży jest bardzo piekący, więc nie należy dodawać go do potraw zbyt dużo.

W kuchni wykorzystywany jako przyprawa do potraw tłustych i ciężkich – baraniny, wieprzowiny, dziczyzny, drobiu, pieczonych ziemniaków, pasztetów, kiełbasy i potraw warzyw strączkowych. Pobudza apetyt, ułatwia trawienie, działa wykrztuśnie i przeciwzapalnie.

melisa

>Melisa lekarska

(Melissa Officinalis)

Jest to przyprawowe wieloletnie zioło (bylina). Dorastające do 40 cm wysokości, roczny przyrost to 30 – 40 cm. . Roślina o aromatycznym przyjemnym zapachu, kwitnie w VI-VIII, kwiaty biało - kremowe lub bało - fioletowe, rozkwitają w miejscach połączeń liści z łodygą. Jej liście mogą mieć kolor od żółtozielonego do ciemnozielonego. Podobne są w kształcie do liści mięty. Mają mocny, przyjemny zapach. Roztarte, nadają skórze dłoni zapach podobny do cytrynowego. Po ususzeniu ten zapach znika. Melisę można uprawiać zarówno w ogrodzie na rabatach oraz w domu w doniczce.

Surowiec Melisy stanowi liść. Maść z Melisy łagodzi zranienia i ukąszenia przez owady, kompresy likwidują bolesne obrzęki. Melisę stosuje się również do płukania jasnych włosów przy wypadaniu i łupieżu.

Melisa najczęściej spożywana jest w formie herbaty. W kuchni stosuje się ją jako dodatek do: sałatek, twarogu, ryżu, jaj, herbaty oraz do produkcji: win, dżinów i likierów.

Melisa lekarska ma bardzo szerokie zastosowanie w medycynie. Ma działanie uspokajające, stosowana też w bezsenności, pomaga przy rozstrojach żołądka i przewodu pokarmowego, działa przeciwbakteryjnie i przeciwwirusowo, podczas gorączki schładza organizm, pobudza trawienie, zwiększa wydzielanie soku żołądkowego pomaga w depresji oraz nerwicy, bólach głowy, bólach menstruacyjnych i zespole przewlekłego zmęczenia.

szałwia

Szałwia lekarska

(Salvia officinalis L.)

Bylina lub półkrzew, osiąga wysokość 50-70 cm. Ma skłonność do pokładania się. Cała roślina lekko owłosiona. Rośnie na słonecznych zboczach i skałach, na glebach bogatych w wapń i w miarę wilgotnych.

Liście zrywane przed okresem kwitnienia są używane do dziś jako przyprawa. Stosuje się ją jako dodatek do sałatek, mięsnych i drobiowych farszów, ciast i deserów. Doskonale komponuje się z daniami, których składnikami są pomidory, kapusta i groch. Duże zastosowanie znalazła zwłaszcza w kuchni włoskiej.

Ma lekko gorzkawy smak, dlatego należy używać jej oszczędnie.

Już w pierwszym roku życia rośliny można zebrać 1/3 liści nie narażając jej na zniszczenie. W drugim roku ścina się pędy w początkowym okresie kwitnienia, kiedy zawierają najwięcej olejku eterycznego. Liście szałwi należy suszyć w miejscach ocienionych, przewiewnych, w suszarniach w temperaturze nie wyższej niż 35°C.

oregano

Oregano - lebiodka pospolita

(Origanum vulgare)

Jest wieloletnim, odpornym na chłody ziołem. Oregano ma rozgałęzione łodygi i liście pokryte włoskami. Zioło to kwitnie od lipca do końca września - kwiaty fioletowo-różowe. Dobrze rośnie w doniczkach pod warunkiem, że jest przycinane w celu utrzymania okrągłego i krzewiastego kształtu. Należy wybrać doniczkę o średnicy 25-30cm. Jeśli hodujesz oregano z nasiona, można sadzić nasiona w doniczki na zewnątrz wczesną wiosną lub sadzić młode sadzonki po ostatnich przymrozkach. Umieścić doniczki w miejscu słonecznym z dala od wiatru. Podlewać regularnie, wystarczająco tyle, żeby trzymać glebę wilgotną. Nie przesadzać z ilością i częstotliwością podlewania.

Jego smak jest ostry i cierpki z silnym zapachem przypominającym tymianek. Ziele lebiodki zbiera się w początkach kwitnienia. Ścina się ulistnione i kwitnące wierzchołki pędów.

Ziele zawiera olejek eteryczny, glikozydy fenolowe, gorycz, garbniki.

Działa antyseptycznie, przeciwzapalnie, wykrztuśnie, rozkurczowo, żołądkowo, żólciopędnie i moczopędnie. Napar z ziela stosuje się przy chorobach przewodu pokarmowego, wątroby. Zewnętrznie - na kompresy przy bólach gardła, do kąpieli przy schorzeniach dermatologicznych, do płukania jamy ustnej.

Ziele jest aromatyczne i służy jako przyprawa kuchenna.

rozmaryn

Rozmaryn lekarski

(Rosmarinus officinalis)

Jest w naszych warunkach klimatycznych niską krzewinką o drewniejących pędach. Ma aromatyczne, wąskie, zielono szare liście, które bardzo przypominają liście lawendy. Są one nieco grubsze, skórzaste, od spodu z białym, filcowatym nalotem. Po roztarciu liście charakterystycznie pachną.

Pochodzi on z gorącego klimatu śródziemnomorskiego i dlatego potrzebuje mocno nasłonecznionego stanowiska.

Można uprawiać go w donicach na tarasach i balkonach lub na ogrodowych, zacisznych rabatach. Warto pamiętać, że rozmaryn nie lubi ziemi kwaśnej ani zbyt wilgotnej (nadmiar wody w glebie powoduje choroby i zamieranie rośliny) – podłoże powinno przepuszczalne i bogate w wapń. Nie można podlewać go zbyt często, ani tym bardziej ustawiać donic na podstawkach z wodą! Po przekwitnięciu kwiatów warto lekko przyciąć pędy aby krzew zachował zwarty, gęsty pokrój przez resztę sezonu. Kiepska odporność na mróz to chyba jedyna wada rozmarynu.

Łatwiej przezimować rośliny uprawiane w pojemnikach i donicach. Donicę zabieramy na czas zimy do jasnego i dość suchego miejsca. Ważne jest, aby rośliny nie przelewać, ponieważ może powodować to choroby i zamieranie korzeni. Trudniej przezimować okazy posadzone na ogrodowych rabatach. Jednak jeśli posadzimy je w bardzo zacisznym zakątku i w dobrze zdrenowanym podłożu (gdzie zimą nie zalega woda), mogą z powodzeniem przetrwać zimę w ogrodzie. Dodatkowo przed zimą można okryć rozmaryn gałązkami iglastymi lub białą agrowłókniną ogrodniczą.

Rozmaryn stanowi jeden z podstawowych składników mieszanki ziół prowansalskich. Doskonale nadaje się do przyprawiania ryb i mięsa. Dobrze komponuje się z baraniną, dziczyzna, jagnięciną, wieprzowiną oraz wędlinami. Można nim przyprawiać także sałatki, makaron, pizzę i ziemniaki. Nadaje niezwykły aromat likierom, winom i wódkom.

Herbatka z rozmarynu wspomaga leczenie chorób układu pokarmowego. Łagodzi skurczowe bóle żołądka i jelit. Zwiększa wydzielanie soku żołądkowego, pobudza apetyt i poprawia trawienie. Rozmaryn ma właściwości moczopędne i żółciopędne. Działa wzmacniająco, hamuje rozwój bakterii i pomaga przy zaburzeniach krążenia obwodowego. Herbatka rozmarynowa jest polecana także w przypadku przeziębienia, grypy i zmęczenia.

lubczyk

Lubczyk ogrodowy

(Levisticum officinale)

Wyglądem przypomina nieco koper, choć liście ma podobne raczej do selera. Najłatwiej poznać go po zapachu - roztarte gałązki pachną jak popularna przyprawa do zupy (maggi). Najdogodniejsze dla niego podłoże to gleba przepuszczalna i nie zbita, ciepła, z dodatkiem wapnia. Dobrze czuje się na glebach ilastych, gorzej na piaszczystych, ale też sobie z nimi radzi. Należy go regularnie podlewać.

Lubczyk na surowiec zbiera się jesienią najlepiej w drugim i trzecim roku uprawy.

Właściwości lecznicze wykazuje przede wszystkim korzeń lubczyku. Posiada on delikatne działanie rozluźniające mięśnie jelitowe. Zapobiega nadmiernym wzdęciom oraz bólom brzucha. Niekiedy lubczyku używa się także jako dodatku do mieszanek ziołowych o działaniu moczopędnym. Przyprawą są młode liście i susz z liści.

kminek

Kminek zwyczajny

(Carum carvi L)

Roślina dwuletnia występująca powszechnie w Polsce na pastwiskach i łąkach. Jest rośliną przyprawową i leczniczą, powszechnie uprawianą. Posiada gruby, wrzecionowaty korzeń palowy i w pierwszym roku wegetacji wytwarza rozetę ciemnozielonych, ogonkowych liści. W drugim roku wybijają pędy kwiatowe. Na szczytach pędów wyrastają białe lub białoróżowe kwiaty zebrane w baldachach.

Stosowano go do leczenia dolegliwości żołądkowych, przy biegunce, czerwonce, wzdęciach, kolce i jako środek moczopędny. Nasiona kminku zawierają sole mineralne, białka, cukry, kwasy organiczne, wosk, olejek, żywice, garbniki, flawonoidy – kwercetynę i kemferol. Obecnie wykorzystuje się kminek jako lek przy braku apetytu, niestrawności, wzdęciach lub często w mieszankach z innymi ziołami.

W kuchni jest przyprawą do wielu potraw mięsnych, jarzynowych, mlecznych, kiszonek, surówek i konserw.

krwawnik

Krwawnik pospolity

(Achillea millefolium)

W ogrodach można też spotkać odmiany barwne tej rośliny. Szybko rozrasta się tworząc dość szerokie kępy. Na szycie łodyżki pojawiają się baldachy złożone z dużej ilości drobnych kwiatuszków w zależności od odmiany w kolorze białym, żółtym, pomarańczowym, różowym czerwonym i karminowym. Kwitnienie trwa dość długo - od czerwca do października. Kwiaty nadają się na kwiat ciety - dość długo zachowują świeżość w wazonie oraz do suchych bukietów. Osiaga wysokość około 60 cm.

Stanowisko słoneczne. Nie ma specjalnych wymagań dotyczących gleby, urośnie na każdej, nawet piaszczystej. Roślina całkowicie mrozoodporna. Dobrze znosi krótkotrwałe susze.

Ziele ścina się w okresie kwitnienia kilka centymetrów ponad powierzchnią ziemi i w celu wysuszenia rozpościera się cienką warstwą, bądź związane w pęczki zawiesza w miejscu cienistym i przewiewnym. Ma zapach aromatyczny i gorzki smak.

Ziele krwawnika pospolitego wzmaga wydzielanie soku żołądkowego, a tym samym i trawienie. Ponadto wpływa dodatnio na krążenie krwi, działa przeciwzapalnie i hamuje krwotoki wewnętrzne. Odwar sporządzony z krwawnika stosowany jest wewnętrznie w schorzeniach żołądka i zaburzeniach trawienia oraz jako środek przy krwotokach płucnych i nerkowych. Ponadto ma zbawienne działanie rozkurczowe przy silnych objawach menstruacyjnych. Krwawnik można też stosować zewnętrznie w celu łagodzenia stanów zapalnych skóry i błon śluzowych oraz na rany, aby przyspieszyć gojenie, a także do płukania jamy ustnej przy stanach zapalnych dziąseł.

kocimiętka

Kocimiętka właściwa

(Nepeta cataria L.)

Przypomina nieco znaną pokrzywę - ma trójkątne, zielono-szare liście i drobne, białe lub różowawe kwiaty. Osiąga do jednego metra wysokości, jest rośliną wieloletnią ( bylina). Kwitnie od czerwca do sierpnia. Na działkach często można spotkać odmianę botaniczną tego gatunku - kocimiętkę cytrynową (Nepeta cataria var. citriodora Balb.). Jest ona niższa od kocimiętki właściwej - dorasta do 70 cm, liście są karbowane, zbliżone kształtem do liści melisy. Kwiaty są białe lub liliowo różowe. Liście charakteryzują się delikatnym, cytrynowym aromatem.

Napar z kocimiętki stosowany bywa jako środek uspokajający, usuwajacy bóle głowy, kłopoty żołądkowe, kolkę u małych dzieci.

Przez całe wieki, zanim rozpowszechniła się herbata czarna, kocimiętka była uprawiana i używana jako popularna, codzienna herbata o miętowo-cytrynowym aromacie. Liście mają ostry, balsamiczny smak. Młode listki można dodawać do sałatek, a suszone i starte do przyprawiania mięsa. Kocimiętka właściwa ma silne właściwości odstraszające różne owady, m.in. komary, karaluchy, a nawet szczury. Warto w jej sąsiedztwie uprawiać warzywa, szczególnie kapustne.

Nazwa rośliny wywodzi się od jej działania na koty, które zwabione zapachem rośliny lubią się w niej kłaść lub tarzać.

Nie wymaga specjalnych warunków, rośnie prawie w każdym rodzaju gleby, bardziej preferuje jednak gleby przepuszczalne. Stanowiska słoneczne , ale równie dobrze radzi sobie w miejscach zacienionych. Wyjątkowo odporna na suszę. Kocimiętka niekontrolowana w uprawie bardzo szybko się rozrasta i sama się rozsiewa, z tego powodu w pewnym momencie może stać się chwastemw ogrodzie.

Ogród leśny

ogród leśny

Planując ogród z przeważającą ilością zastanych tam drzew takich jak choćby popularne w naszym kraju sosny lub brzozy skupmy się raczej na wydobyciu naturalnego piękna, jakie drzemie w najbliższym otoczeniu naszego domu.

W takim przypadku kształt i ogólny charakter wytyczy nam sama natura. My będziemy musieli ją jedynie trochę dopasować do własnych upodobań i wizji.

ogród leśny

Planując ogród w otoczeniu leśnym pamiętajmy jednak, że jest to teren wymagający, w którym z większą uwagą trzeba rozplanować rozmieszczenie poszczególnych roślin. Występują przecież tu pewne ograniczenia : zmniejszone natężenie światła, spłycenie lub przesuszenie podłoża przez rozrastające się korzenie drzew. Kłopotliwe będzie zbieranie liści jesienią lub opadanie igieł sosnowych, zwłaszcza gdy zaplanujemy trawnik .

W ogrodzie leśnym dozwolone są wszystkie elementy małej architektury,pod warunkiem,że są wykonane z naturalnych materiałów. Na pewno źle w takim ogrodzie będzie wyglądał plastik lub sztywne formy betonowe.

Jednocześnie warto pamiętać też o tym, że taki, odpowiednio zaprojektowany i zadbany ogród odwdzięczy się nam swoim niepowtarzalnym klimatem.

Ogród wodny

ogród wodny

Przez tysiąclecia woda w ogrodzie odgrywała istotny element kształtowania przestrzeni krajobrazowej. W zależności od pożądanego efektu końcowego może ona stanowić element dynamiczny, bądź wprowadzać harmonię i równowagę. Zawsze jednak element wodny będzie wiązał się z tajemniczością i powrotem do natury.

Obecnie wszystkie formy elementów wodnych są modne i niemal każdy może założyć ogródek wodny, nawet na niewielkim tarasie czy balkonie.

ogród wodny

Przy zakładaniu ogrodów wodnych ważny jest odpowiedni dobór gatunkowy roślin. Odgrywają one istotne znaczenie w równowadze biologicznej zbiornika jak i wpływają na czystość wody. W przypadku niewielkich oczek wodnych około 2/3 powierzchni powinny zajmować rośliny, z czego 1/3 to rośliny podwodne.

Każde założenie wodne ma wielowymiarowy charakter. Niezmiernie ważne jest harmonijne scalenie środowiska wodnego z pierwotnym otoczeniem. Słaborosnące rośliny do strefy bagiennej i wodnej (tatarak, łączeń baldaszkowaty, czermień błotna) można sadzić bezpośrednio do podłoża.

Dla roślin silnie ekspansywnych (mozga trzcinowata,pałka szerokolistna, oczeret jeziorny) zalecane jest wykorzystywanie koszy sadzeniowych. Jeżeli ich nie zastosujemy w ciągu kilku lat staw zarośnie i będzie wymagał całkowitej rewitalizacji.

ogród wodny

Rośliny w oczku wodnym zapobiegają zbyt intensywnemu mnożeniu się glonów. Zużywają substancje organiczne, które zostałyby wykorzystane przez glony. Ważne, aby pamiętać, że roślin raczej nie należy sadzić w zwykłej ziemi ogrodowej, gdyż uwalnia ona do wody duże ilości łatwo rozpuszczalnych składników mineralnych.

ogród wodny

Aby zahamować wzrost glonów potrzebne jest podłoże, które stopniowo uwalnia substancje odżywcze. Istotne jest także ograniczenie dostępu światła do wody, gdyż sprzyja rozwojowi glonów. Dobrym rozwiązaniem, aby zacienić zbiornik jest posadzenie roślin pływających np. grzybieni.

Ogród skalny

ogród skalny

Ogród skalny powinien być usytuowany w nasłonecznionej części ogrodui powinien tworzyć spójną całość z pozostałą roślinnością działki. Najlepiej zakładać go w sąsiedztwie z istniejącymi już krzewami iglastymi, które będą doskonałym tłem dla alpinarium. Na skalniaki nadają się najbardziej rośliny wysokogórskie , wszelkiego typu byliny, rośliny cebulowe a także drobne iglaki. Tylko one mogą przetrwać na glebach ubogich, terenie wysoko nasłonecznionym i wietrznym.

ogród skalny

Powierzchnia ogrodu nie powinna być zbyt płaska , jak również nie może być to nienaturalnie wyglądający kopiec.

Najkorzystniej jest stworzyć lekkie wzniesienia jak i obniżenia gruntu. Duże kamienie należy układać najszerszym, płaskim bokiem i częściowo wkopać w ziemię. Pozostałe kamienie układać tak by zachować pewną nieregularność i pozostawiając miejsce dla roślin i drobniejszych kamieni.

Wolną przestrzeń między kamieniami należy zdrenować dodając do ziemi drobny zwir i piasek.

Najistotniejsza jest pracochłonna pielęgnacja, szczególnie na początku gdy rośliny nie tworzą jeszcze zwartych kobierców. Należy dokładnie wydłubywać wszelkie chwasty spośród kępek roślin.

Sporo pracy wymaga też utrzymanie równowagi między gatunkami mniej i bardziej ekspansywnymi.

skontaktuj się ze mną

poltyka prywatności

Zgodnie z przepisami dotyczącymi ochrony danych osobowych (tzw. „RODO”) pragniemy Państwa poinformować, że firma Zielone Studio będzie przetwarzać dane pozyskane od Państwa w związku z intencją zawarcia bądź wykonaniem już zawartej umowy na produkt lub usługę oferowaną przez firmę. Pozyskane dane osobowe znajdują się w naszej bazie danych i będą przetwarzane w sposób legalny. Zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r., informujemy, że administratorem danych osobowych jest firma Zielone Studio. Przysługuje Państwu prawo dostępu do treści danych, ich poprawiania, prawo do przenoszenia danych oraz prawo otrzymania kopii danych osobowych przetwarzanych przez nas. Ponadto prawo wycofania udzielonej zgody w dowolnym momencie, żądania ograniczenia ich przetwarzania, usunięcia oraz prawo do bycia zapomnianym w przypadku przetwarzania danych osobowych w celach marketingowych. Przy braku Państwa sprzeciwu firma Zielone Studio będzie przechowywać Państwa dane osobowe i korzystać z nich w celu utrzymania relacji i wysyłania ofert nawiązujących do dotychczasowego świadczenia usług. Kontakt z osobą odpowiedzialną za ochronę danych osobowych możliwy jest w siedzibie firmy oraz pod adresem mailowym