Szkodniki drzew i krzewów owocowych


Pordzewiacz  jabłoniowy

  Roztocze z rodziny szpecielowatych o wydłużonym, wrzecionowatym kształcie i żółtobeżowej barwie. Zimuje w spękanej korze bądź w obumarłych pąkach. Wraz z rozwijaniem się młodych pąków i pędów szkodniki składają jaja u nasady ogonków liściowych. Nimfy żerują na dolnej blaszce liściowej.

Wysysanie soków  powoduje powstawanie na górnej powierzchni liścia drobnych, jasnych plam, które zlewają się a z czasem brunatnieją. Liście ulegają łódkowatemu zwinięciu, może dojść nawet do przedwczesnego opadania liści.

Oprysk wykonujemy w fazie różowego pąka, około 2-3 dni przed kwitnieniem i zabieg powtórzyć również po kwitnieniu oraz w przypadku dużej liczebności również na początku lipca

Kistnik malinowiec

kistnik malinowiec
kistnik malinowiec

  Chrząszcz z rodziny kistnikowate, owalny, wydłużony, pokryty żółtobrązowymi włoskami, osiągający do 4 mm. Samice większe od samców. Kistnik zimuje w wierzchnich warstwach gleby, gdzie przebywa do maja, kiedy to wraz z rozwijaniem się pąków na zeszłorocznych pędach malin opuszczają swoje kryjówki.Ich masowy wylot następuje dopiero przy temperaturze 20 ⁰C.

Samice składają jaja w czasie kwitnienia malin, pojedynczo, wewnątrz kwiatu. Larwy po dorośnięciu spadają do gleby i tam przepoczwarzają się. Szkodliwe są zarówno larwy jak i postacie dorosłe. Kistnik w postaci dorosłej żeruje na liściach i wygryzają tkankę młodych liści między nerwami oraz zjadają pręciki i słupki w pąkach kwiatowych. Larwy natomiast żerują wewnątrz owocu, powodując ich niedorozwój, zasychanie, gnicie.

Krzewy pryskamy w okresie pojawiania się chrząszczy, przed okresem kwitnienia.

 

Kwieciak malinowiec

  Jest chrząszczem, który uszkadza liście wygryzając w nich niewielkie, owalne dziurki.  Najważniejsze uszkodzenia to podcięte szypułki pąków kwiatowych, zwisające i opadające pąki kwiatowe. Szkodnik może zniszczyć do 50% pąków.

Szkodnik zimuje w resztkach roślinnych, w ściółce, pod opadłymi liśćmi bądź w glebie. Chrząszcze opuszczają zimowe kryjówki w połowie kwietnia. Samice składają jaja do pąków kwiatowych, następnie podcinają szypułki pąków, które się załamują. Larwy żerują w pąkach do około trzech tygodni, po czym następuje przepoczwarczenie. Około czerwca kwieciak malinowiec opuszcza pąki.

Pierwszy oprysk należy wykonać na 10-14 dni przed początkiem kwitnienia. W razie potrzeby powtórzyć zabieg.

Czerwce ( wełnowce, miseczniki , tarczniki )

  Tarczki na pędach i liściach, to rośliny zaatakowane zostały przez czerwce. Te szkodniki szybko się rozmnażają i są trudne do zwalczenia. Wysysają z liści soki, hamują ich wzrost, powodując powstawanie nekroz i obumieranie pędów. Wydzielają rosę miodową – pożywkę dla sadzaków.Wielkość szkodników jest różna, zależna od gatunku, do 5 mm. Dorosłe szkodniki są nieruchome, pokryte łuską, przypominają niewielką "grudkę". Zaatakowana roślina więdnie, traci liście i stopniowo zamiera.

Czerwce dzielą się na wełnowce (pokryte białym wełnianym nalotem), miseczniki (wypukłe tarczki) i tarczniki (płaskie blaszki). Zwalczanie polega na stosowaniu insektycydów o działaniu systemicznym.