Szkodniki róż i rododendronów


 

Róże

 

 

 

 

Skoczek różany

  Wskutek żerowania tego szkodnika na dolnej stronie liści, górna strona pokrywa się drobnymi, białymi plamkami. Początkowo pojawiają się one wzdłuż nerwu głównego, a z czasem całe liście stają się białe i opadają. Na dolnej stronie liścia dostrzec można drobne, jasne owady. W ciągu sezonu mogą pojawić się aż dwa pokolenia szkodnika, pierwsze w V/VI i drugie w VIII/IX. Po zauważeniu pierwszych uszkodzeń należy rośliny opryskać.

Zwójki

 

 

Porażeniu ulegają liście. Owady te wielkości 5 mm ,w maju składają jajana brzegach liści, które następnie zwijają. W zawiniętych brzegach rozwijają się larwy które w lipcu przenoszą się do gleby, gdzie ulegają przepoczwarzeniu.Przy silnym porażeniu zakłóceniu ulega metabolizm w liściach.Regularnie kontrolować krzewy. Pozwijane liście zrywać i palić. Szczegółową kontrolę przeprowadzić w lipcu.

 

 

 

 

 

Nimułka różana

 

 

Ta błonkówka występuje na różach rosnących na stanowiskach zacienionych i wilgotnych. Podczas składania jaj samica nakłuwa liść. W wyniku nakłucia liście zwijają się wzdłuż nerwu głównego, brzegami do dołu. Wewnątrz żeruje jedna lub dwie larwy, które zeskrobują tkanki z dolnej strony liścia. Uszkodzone liście mają kolor pomarańczowy, zasychają i opadają. Po zauważeniu pierwszych zwiniętych liści, należy je zbierać i palić.

Przędziorki

 

Te czerwone pajączki są bardzo groźnymi szkodnikami wielu roślin. Uszkadzanie roślin przędziorki zaczynają od dolnych liści roślin. W wyniku żerowania, na górnej stronie blaszki liściowej widoczne są drobne, jasne plamki, a na dolnej stronie liścia pojawia się delikatna pajęczynka, która chroni żerujące przędziorki. Silnie uszkodzone liście zasychają i przedwcześnie opadają. Sucha i słoneczna pogoda bardzo sprzyja przędziorkom.

Szczególnie wrażliwe są róże wielkokwiatowe.

Nie sadzić róż przy południowej ścianie , w okresach suszy podlewać, usuwać porażone liście .W wypadku silnego porażenia pryskać środkiem zawierającym olej mineralny.

Wciornastki

 

 Porażają liście , kwiaty i pąki. Częste na roślinach rosnących na suchych stanowiskach i ścianach osłoniętych od wiatrów.Przy silnym porażeniu liście sprawiają wrażenie srebrno cętkowanych. Kwiaty i pąki często są skarlałe.

W wypadku porażenia usunąć uszkodzone kwiaty i pąki i zastosować oprysk. Nie dopuszczać do przesuszania roślin.

Rododendrony 

 

 

 

 

Prześwietlik

  Jaja tego szkodnika zimują na dolnej stronie liści, gdzie na przełomie maja i czerwca wylęgają się z nich larwy. Osobniki dorosłe, o siatkowatej budowie skrzydeł, pojawiają się w lipcu. O obecności prześwietlika świadczą ciemne, przypominające smołę, odchody na dolnej stronie liści, a na górnej - żółte plamy. Należy oglądać rośliny przy zakupie. Zaatakowane egzemplarze opryskać preparatem chemicznym. W zależności od potrzeby zabieg trzeba powtórzyć.

Mączlik różanecznikowy

  Larwy i owady dorosłe żerują na spodniej stronie liści. Skutki widać na górnej powierzchni w postaci mozaikowatych przebarwień. Innym łatwo widocznym objawem są duże ilości wydzielanej przez larwy spadzi, na której rozwijają się grzyby sadzakowe, tworzące czarny nalot. liście robią się lepkie. W maju i czerwcu można zaobserwować na liściach dorosłe osobniki mączlika - długości 1,2 mm, jasnożółte, o białych skrzydłach. Od czerwca do lipca (tj. w czasie lotów osobników dorosłych i żerowania larw) porażone rośliny należy dwukrotnie opryskać, co 14 dni.

 

Skoczek różanecznikowy


  W ostatnich latach szkodnik występuje na różanecznikach coraz częściej. Nie powoduje widocznych uszkodzeń, jednak przenosi zarodniki grzyba powodującego zamieranie pąków kwiatowych. Z tego powodu wymaga zwalczania.

 

kibitnik azaliaczek

  Jest to dość niesamowita z wyglądu ćma, której larwy wygryzają dolną stronę liścia. Tkanka w tym miejscu zamiera i cały liść mocno się marszczy, a często także odbarwia.

opuchlak truskawkowiec

  Larwy tego opuchlaka zjadają roślinę na poziomie i poniżej poziomu gleby, szkodzą zwłaszcza młodym roślinom w pojemnikach. Dorosłe opuchlaki wygryzają dziury na brzegach liści. Walka z tym szkodnikiem polega na zwalczaniu larw, a nie owadów dorosłych

Przebarwienia liści mogą być spowodowane również chorobami fizjologicznymi:

 

Objaw: liście równomiernie żółte - nadmiar fosforu blokuje pobieranie żelaza.

 

Objaw: żółte dolne liście -  nadmiar potasu blokuje pobieranie magnezu.

 

Objaw: żółte górne liście -  nadmiar magnezu blokuje pobieranie wapnia.

 

Objaw: żółta blaszka liściowa, nerwy zielone - nadmiar wapnia blokuje pobieranie żelaza, magnezu, cynku.

 

Objaw: liście drobne, jasnozielone lub żółtozielone, słaby wzrost roślin; w drugiej połowie lata dolne liście żółkną, czerwienieją i opadają -  niedobór azotu.